Katarzyna Bekasiewicz

Katarzyna Bekasiewicz

piątek, 07 styczeń 2022 11:23

Premier: Tańsze paliwo od lutego

Od 1 lutego, przynajmniej na pół roku, rząd obniży podatek VAT na paliwa do 8 proc. z 23 proc., co ma spowodować spadek cen na stacjach o 60 do 70 gr na litrze - zapowiada w rozmowie z Interią premier Mateusz Morawiecki. Będzie to kosztowało budżet państwa ponad 3 mld zł. To kolejny ruch rządu po cięciu akcyzy w grudniu, co przełożyło się na spadek cen o 20-30 groszy.

Od 1 sierpnia do 26 grudnia 2021 r. z Gruzji wyeksportowano 3800 ton jabłek o wartości 2,5 mln USD jak podaje Ministerstwo Rolnictwa Gruzji.

Prawie wszystkie te jabłka zostały wywiezione do Rosji (3 787 ton).

Ku przerażeniu branży opakowaniowej we Francji w sobotę wszedł w życie zakaz używania plastiku do pakowania różnych owoców i warzyw.

Ekolodzy od dawna prowadzą kampanię przeciwko jednorazowym plastikom, ponieważ zanieczyszczenie pogarsza się na całym świecie.

wtorek, 04 styczeń 2022 10:13

Zimowisko 2022 - zapraszamy do kontaktu !

Oferta zimowiska dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS :


Ośrodek HARNAŚ

  1. Leśna 1, 34-335 Korbielów

Położenie: na wysokości 650 m n.p.m. w pobliżu lasu, 1,5 km od centrum Korbielowa, 3 km od wyciągów narciarskich.

Zakwaterowanie: pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami i TV.

Do dyspozycji: jadalnia, recepcja, basen, sauna, jacuzzi, mini siłownia, plac zabaw, sala gier (bilard, piłkarzyki, ping-pong), boisko, miejsce na ognisko, parking, Internet WiFi.

Ukraińskie władze podjęły prace nad poprawą dostępu do wiodących rynków owoców i warzyw. Głównym celem sektora jest w tej chwili negocjacja bezcłowego eksportu jabłek na  rynek egipski. „Polska eksportuje do Egiptu około 100 tys. ton świeżych jabłek w sezonie, a Ukraina nie dostarcza ani jednej tony, mimo że logistyka eksportu jabłek do Egiptu z Ukrainy jest lepsza niż w Polsce. Głównym powodem jest to, że Polska korzysta z bezcłowego handlu z Egiptem, a ukraińscy dostawcy musieliby płacić cła importowe, co sprawia, że ich jabłka są niekonkurencyjne na tym rynku”. wyjaśnia Andriy Yarmak, ekonomista w Centrum Inwestycyjnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

poniedziałek, 03 styczeń 2022 08:38

KRUS: zasiłek chorobowy podwyższony od Nowego Roku.


Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że  ulega zmianie wysokość jednorazowego odszkodowania oraz zasiłku chorobowego.

Od 1 stycznia 2022 r. jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 1.033 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. O wysokości jednorazowego odszkodowania decyduje data wydania ostatecznej decyzji przyznającej to świadczenie.
sobota, 21 marzec 2020 07:57

Żegnamy Mieczysława Czarneckiego

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 19 marca 2020 roku w wieku 81 lat zmarł Mieczysław Czarnecki - wieloletni członek i założyciel Oddziału Pniewy Związku Sadowników RP, zasłużony działacz społeczny.
 
Rodzinie i wszystkim bliskim zmarłego Zarząd Główny Związku Sadowników RP składa najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje.
 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 23.03.2020r. o godz. 13:00 w Kościele w Jeziórce.
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że w dniu 10 stycznia 2020 r. upływa termin rejestracji podmiotów zainteresowanych eksportem jabłek do Kolumbii. Jednocześnie, przypominamy, że termin przekazania do GIORiN przez WIORiN-y list podmiotów zarejestrowanych wskazanym eksportem, upływa dnia 15 stycznia 2020.
wtorek, 03 grudzień 2019 14:19

PRODUKT POLSKI – KUPUJ ŚWIADOMIE

Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi to, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi? Znak „Produkt polski” umożliwia konsumentom łatwiejsze wyszukiwanie produktów wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców. 

Strona 1 z 60

Informator

Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama