wtorek, 04 styczeń 2022 09:49

Wygląda na to, że w Egipcie będziemy mieli silną konkurencję

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ukraińskie władze podjęły prace nad poprawą dostępu do wiodących rynków owoców i warzyw. Głównym celem sektora jest w tej chwili negocjacja bezcłowego eksportu jabłek na  rynek egipski. „Polska eksportuje do Egiptu około 100 tys. ton świeżych jabłek w sezonie, a Ukraina nie dostarcza ani jednej tony, mimo że logistyka eksportu jabłek do Egiptu z Ukrainy jest lepsza niż w Polsce. Głównym powodem jest to, że Polska korzysta z bezcłowego handlu z Egiptem, a ukraińscy dostawcy musieliby płacić cła importowe, co sprawia, że ich jabłka są niekonkurencyjne na tym rynku”. wyjaśnia Andriy Yarmak, ekonomista w Centrum Inwestycyjnym ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

 Gdyby Ukraina miała bezcłowy dostęp do egipskiego rynku, tak jak Polska, to według moich szacunków mogłaby tam eksportować nawet 10 tys. ton jabłek, pomagając złagodzić kryzys na krajowym rynku jabłek. Ponadto Egipt jest jednym z największych światowych importerów jabłek z trwającą tendencją wzrostową, co czyni go bardzo obiecującym dla ukraińskich rolników. Ponieważ Ukraina importuje z Egiptu dość duże ilości owoców cytrusowych, jabłka byłyby dobrym sposobem na optymalizację logistyki przeładunków. Jest to teraz niezwykle ważne, a także obniżyłoby zarówno koszty importu owoców cytrusowych, jak i koszty logistyki eksportu jabłek”-zauważają eksperci FAO. Podczas 17. międzynarodowej konferencji „Owoce i warzywa Ukrainy 2021. Nowe możliwości inwestycyjne”, która odbyła się w Kijowie w dniach 2-3 grudnia 2021 r., z ukraińskimi plantatorami rozmawiała Vladyslava Magaletska, szefowa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów .Zaledwie kilka dni później, 16 grudnia, poinformowała o owocnych negocjacjach ze stroną egipską.

,,Nadal pracuję w Egipcie w ramach naszej delegacji. Od razu zajmę się głównymi kwestiami, które mogą zintensyfikować stosunki handlowe i gospodarcze między dwoma krajami” – napisała na swoim profilu na Facebooku. Jednym z kluczowych punktów negocjacji było „Otwarcie egipskiego rynku dla ukraińskich jabłek. Dziś nasze jabłka obłożone są dodatkowymi cłami, przez co tracą na cenie do polskich. Musimy rozwiązać sytuację i stworzyć dla nich równe warunki”. Oprócz jabłek rozmawiali także o otwarciu rynku na jagody i wiśnie. Pani Magaletska poinformowała również o negocjacjach z egipskimi kolegami odpowiedzialnymi za fitosanitarne obszary współpracy: między innymi z kierownikiem Centralnej Administracji Kwarantanny Roślin dr hab. Ahmed Kamal El-attar .

Decydenci mają nadzieję, że cła na ukraińskie jabłka zostaną zniesione przed końcem sezonu 2021/22. Ceny jabłek na rynku ukraińskim są obecnie około 2 razy niższe niż przed rokiem, co wpływa na inwestycje w ogrodnictwo, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów nawozów, środków ochrony roślin i innych elementów kosztowych. Oprócz Państwowej Służby ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki, które usuwają techniczne przeszkody w handlu, wyraźnie zintensyfikowały działania mające na celu poprawę dostępu do nowych rynków zbytu. Zachęcają również stowarzyszenia branżowe do aktywniejszego zaangażowania się w prace i pomocy urzędnikom w poszukiwaniu najbardziej odpowiednich kierunków rozwoju eksportu. Geografia ukraińskiego eksportu jabłek stale się rozszerza. Szczególnie ukraińskie jabłka stały się ostatnio trendem na rynkach Afryki Subsaharyjskiej.

Źródło: eastfruit

Czytany 1132 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 styczeń 2022 10:13

Informator

Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama