środa, 05 styczeń 2022 09:07

Francja: zakaz używania plastikowych opakowań

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ku przerażeniu branży opakowaniowej we Francji w sobotę wszedł w życie zakaz używania plastiku do pakowania różnych owoców i warzyw.

Ekolodzy od dawna prowadzą kampanię przeciwko jednorazowym plastikom, ponieważ zanieczyszczenie pogarsza się na całym świecie.

 

Dekret z października obejmuje na przykład sprzedaż poniżej 1,5 kg (3,3 funta) jabłek.

 

Pełne prawodawstwo nie będzie stosowane do 2026 r., umożliwiając firmom dostosowanie się, iw tym sprzedaż czerwonych owoców uważanych za kruche.

 

Przyznano również sześć miesięcy na wykorzystanie istniejących zapasów opakowań z tworzyw sztucznych.

 

„Nigdy się z nami nie konsultowano” – skarży się Laurent Grandin, szef stowarzyszenia Interfel w sektorze owocowo-warzywnym.

 

Powiedział AFP, że koszty są „nie do pokonania” dla małych firm, które będą musiały nadal używać plastiku do ochrony eksportu, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, głównego odbiorcy jabłek.

 

Pomanjou produkuje rocznie do 40 000 ton jabłek w dolinie Loary, a w ciągu ostatnich trzech lat wprowadziła 100-procentowe opakowania kartonowe.

 

Jednak w rezultacie koszty pakowania wzrosły o 20 do 30 procent, powiedział przedstawiciel firmy Arnaud de Puineuf.

 

Duża grupa supermarketów Casino poinformowała, że ​​będzie teraz sprzedawać pomidory w opakowaniach kartonowych i dostarczać klientom torby papierowe lub celulozowe.

 

Firmy opakowaniowe twierdzą, że dekret zaskoczył ich, zwłaszcza zakaz recyklingu tworzyw sztucznych.

 

„Mamy firmy … które będą musiały zaprzestać działalności związanej z pakowaniem owoców i warzyw, mimo że od kilku lat pracują nad alternatywami wykorzystującymi mniej plastiku lub plastik z recyklingu” – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia Elipso, które reprezentuje producentów.

 

Elipso i Polyvia, związek skupiający 3500 firm produkujących opakowania, odwołały się do francuskiej Rady Państwa, która ma jurysdykcję nad sporami administracyjnymi, przeciwko temu, co uważają za zniekształcenie rynków europejskich, ponieważ zakaz dotyczy wyłącznie Francji.

 

Jednak Armand Chaigne, dyrektor ds. rynków przemysłowych w firmie opakowaniowej DS Smith, dostrzega korzyści, zwłaszcza dla producentów tektury.

 

„Szacuje się, że w Europie z ośmiu milionów ton plastiku produkowanego rocznie do opakowań jednorazowych, 1,5 miliona ton można już usunąć” – powiedział.

 

„Odpowiada to około 70 miliardom jednostek jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych” lub „około siedmiu miliardów euro (7,9 miliarda dolarów) dodatkowego potencjału obrotu dla kartonu”.

 

Źródło:France24

Czytany 1198 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 styczeń 2022 09:19

Informator

Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama