środa, 07 marzec 2018 10:07

Chiny: Produkcja jabłek wyższa niż popyt, ceny spadają

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Chiny są ważnym graczem zarówno w produkcji, jak i konsumpcji jabłek, ale w wyniku ciągłego wzrostu produkcji jabłek podaż obecnie przekracza popyt. Szacowana wielkość produkcji w 2017 roku wyniosła 43,5 miliona ton. 86% tych jabłek było przeznaczonych na krajowy rynek świeżej żywności. Około 10% trafiło do przetwórni, a około 3% zostało wyeksportowane - informuje portal Freshplaza.

 

W Chinach większość konsumpcji jabłek ma charakter krajowy. Jest to produkt sezonowy, który sprzedaje się przez cały rok. Po zebraniu jabłek w październiku są zbierane i przechowywane w chłodniach. Stamtąd są sprzedawane przez cały rok. Na początku lutego bieżącego roku handlowcy zaczęli przedwcześnie wychodzić ze sprzedaży. Magazyny przestały pakować towar, a podaż stała się zauważalnie mniejsza. Wolumen w magazynach i wolumen sprzedaży są średnio mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeśli chodzi o aktualne warunki, pogoda wyraźnie się ociepla i wkrótce na rynek wejdą produkty sezonowe, takie jak ananasy i truskawki. Konsumpcja jabłek prawdopodobnie jeszcze się zmniejszy.

Jak podaje portal Freshplaza, eksport jabłek jest nadal nieznaczny, a najnowsze dane dotyczące wywozu pokazują, że wielkość chińskiego wywozu jabłek w styczniu 2018 r. wynosiła 110,2 tys. ton. Jest to spadek o 36,66% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i spadek o 31,13% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Wartość handlowa wyniosła 121,4 mln USD, co stanowi spadek o 36,31% w stosunku do poprzedniego miesiąca i spadek o 19,61% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

Całkowite spożycie jabłek w tym roku jest wyraźnie słabsze niż w poprzednich latach. Magazyny opróżniają się powoli, a presja na pozostałe zasoby jest wysoka. Przy dodatkowej presji ogromnej podaży i faktu rozpoczęcia się Nowego Roku w Chinach (Nowy Rok w Chinach rozpoczął się 16 lutego- przypis redakcji) rolnicy energicznie sprzedają jabłka po jeszcze niższych cenach. Cena już weszła w trend spadkowy. Podobny trend wykazują również ceny owoców o wysokiej jakości - czytamy na portalu Freshplaza.
źródło:www.sadyogrody.pl

Czytany 3411 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama